Péče o nástroje
Úvodem
Nástroje jsou vyráběné ze dřeva, což je přírodní materiál, který se na základě vnějších vlivů mění, a to zvláště vlivem rozdílné vlhkosti a teploty. Je tedy dobré dodržovat několik zásad, které nám zajistí dlouhou životnost nástroje. V mnoha případech jsou to všeobecná pravidla, která lze doporučit pro jakékoliv hudební nástroje. Zde je tedy několik rad, a poznatků, které se vám budou hodit.
Teplota, vlhkost
Nástroje nevystavujte vlivu přímého slunce, nebo deště. Na uskladnění doporučuji prostory s průměrnou vlhkostí při teplotě kolem 20°C. Tato teplota je optimální i na hraní. Nástroj se totiž při cca 20°C ladí. Nemusíte se však obávat, že při jiné teplotě hrát nemůžete. Odchylky v řádu jednotek stupňů nám ladění změní minimálně, a většina z nás to ani nepozná. Určitě by se ovšem nemělo hrát při hodně nízkých teplotách a mrazu. Vlhkost obsažená v našem dechu se totiž na základě fyzikálních vlastností vysráží na vnitřních stěnách nástroje, a v případě namrznutí způsobí roztržení dřeva. V opačném případě, kdy je teplota příliš vysoká, dochází k přesychání dřeva, a k rychlejšímu vysychání oleje. Nástroje se pak musí častěji olejovat, navíc se můžou jednotlivé části sesycháním uvolnit a přestat dobře těsnit. Proto se vyhněte skladování poblíž radiátorů, krbů apod. Naproti tomu nadměrná vlhkost nástroji též neprozpívá, neboť může způsobit nabobtnání vložených dílů, a jejich případné prasknutí. Navíc se zvyšuje i riziko vzniku plísně.
Než začnete hrát
V případě přenosu nástroje do jiných teplotních podmínek nechte nástroj před hraním aklimatizovat. Před tím ho samozřejmě zbavte případného obalu. Pokud je nástroj z více dílů (fujara), zkontrolujte, zda jsou všechny kožené řemínky dotažené a zda všechny propojovací díly těsní. V případě potřeby kožené řemínky rozpleťte a znovu dotáhněte. U fujar nezapomeňte zkontrolovat též koženou zátku v kanálku. Pokud vám fujara přesto nehraje, možná jste zapomněli zatěsnit korkem spodní otvor převodové trubice :-). A ještě jedna rada, zvláště pro děti. S plnou pusou se špatně hraje, a zbytky jídla do nástroje také nepatří. Takže nejdřív v klidu dojíst a dopít, pak teprve hrát :-).
Během hry
Pokud budete na fujaru hrát déle, nahromadí se v převodové trubici vysrážená vlhkost z vašeho dechu. Ta většinou způsobí, že některé tóny nejdou zahrát. Je tedy potřeba vyjmout korkovou zátku, a nechat vykapat případný obsah. Před dalším hraním se musí otvor samozřejmě opět utěsnit.
Po ukončení hry
Jakmile dohrajete, nechte nástroj před uskladněním či zabalením vyschnout od vlhkosti obsažené ve vašem dechu. Určitě však neurychlujte vysušení poblíž nějakého zdroje tepla. U fujary nezapomeňte vyjmout korkovou zátku ve spodní části převodové trubice. Na to nikdy po hře nezapomeňte. Dřevo by mohlo nabobtnat a prasknout. Pokud se nehraje, doporučuji nechat zátku zavěšenou volně na náustku. Je dobré si opatřit prodyšný obal, v kterém může být nástroj i při uskladnění, a určitě ho užijete také při cestování.
Údržba nástrojů
Vnitřní část nástrojů vylívám lněným olejem. Opakované vylití doporučuji až v případě, kdy se na nástroji špatně vytváří přechodové tóny. To platí hlavně u fujar. U malých koncovek a píšťal postačí většinou původní vylití. Pokud však někdo hraje velmi často, i zde lze opětovné olejování doporučit. To provádíme parafínovým olejem, který se dá koupit např. v lékárnách. Všechny vnitřní části nástroje vylijeme, přebytečný olej necháme vykapat do nějaké nádoby pro další použití. Přeteklý olej na vnější části nástroje ihned setřeme do čistého hadříku. Fujaru před vylitím rozebereme, a zatěsníme spojovací a hmatové otvory např. upravenými korkovými zátkami. Prolití kanálku nástroje doporučuji dělat za pomoci injekční stříkačky. Na kanálek (ale i na ostatní části nástroje) nikdy nepoužívejte ostré předměty! Pokud je třeba ho vyčistit, či rozetřít zalitý olej, použijte pouze upravený proužek papíru, který nemůže vnitřní části poškodit. Kontrolu případných nečistot proveďte ještě před olejováním. Vnější část nástrojů lakuji šelakem. Další úprava není třeba. V případě potřeby pouze setřete nečistoty vlhkým hadrem či utěrkou.
Další rady
Náustek u fujary doporučuji nechat i po hře v převodové trubici. Nesnažte se ho bezprostředně po hře vysunout, neboť je většinou nabobtnalý. Pokud je to nutné např. pro převoz, pak ho po té, co trochu vyschne, a zmenší svůj objem do původního stavu, vykývejte směrem nahoru a dolů, nikdy ne do stran! Osobně to však nedoporučuji, neboť neustálým kýváním přestane náustek těsnit. Pokud se vám zdá, že nástroj nehraje, jak by měl, zkontrolujte vždy nejprve vše, jak je popsáno v oddíle "Než začnete hrát". Pokud se vám i tak nástroj nezdá, kontaktujte mě. Ještě jedna rada na závěr. Fujara je celkem veliký nástroj, a při pádu může dojít k prasknutí. Proto je vhodné obstarat si na ni stojan, popřípadě ji vždy raději položit na bezpečné místo, kde nehrozí pád. To ostatně platí pro dlouhověkost každého hudebního nástroje.